Państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat.B składa się z dwóch zasadniczych części :

  1. PLACU  MANEWROWEGO 

  2. JAZDY W RUCHU MIEJSKIM

Aby uzyskać wynik pozytywny z egzaminu praktycznego należy zaliczyć obie te części . W przypadku niepowodzenia podczas jazdy w ruchu miejskim w następnym podejściu trzeba będzie się zmierzyć również z obiema częściami .

Na placu manewrowym mamy do wykonania 3 zadania .

  1. SPRAWDZENIE STANU TECHNICZNEGO PODSTAWOAWYCH ELEMENTÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA BEZPIECZEŃSTWO JAZDY ( płyny , światła ) ORAZ PRZYGOTOWANIE SIĘ DO JAZDY 

  2. JAZDA PO "ŁUKU"

  3. RUSZANIE NA WZNIESIENIU Z URZYCIEM HAMULCA AWARYJNEGO ( ręcznego )

Po poprawnym wykonaniu tych zadań czeka nas druga część egzaminu praktycznego czyli jazda w ruchu miejskim . Cały egzamin praktyczny trwa zwykle od 30 do 40 minut ale oczywiście może się różnić w zależności od natężenia ruchu drogowego oraz umiejętności osoby egzaminowanej .Egzaminator uzna wynik za pozytywny , jeśli kandydat prawidłowo wykona wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne i nie popełni poważnych błędów . W przypadku wyniku negatywnego , egzamin może zostać zakończony przed czasem.

Egzamin praktyczny w ruchu miejskim wiąże się z wykonaniem przez kandydata na kierowcę całego programu egzaminacyjnego .Realizowanie niektórych z nich  odbywa się samoczynnie i prawie niezauważalnie , gdyż wykonywane są wielokrotnie np. zmiana kierunku jazdy w prawo lub w lewo czy jazda drogami dwukierunkowymi o wyznaczonych pasach ruchu . Bardzo często również wykonywane są zadania zawracania na rondzie , parkowania prostopadłego  oraz zawracania z wykorzystaniem infrastruktury drogowej ( bramy , podjazdy , zatoczki itp. )

Podczas tej części egzaminu, egzaminator zwraca szczególną uwagę na:

  • sposób wykonywania manewrów na drodze,

  • zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego,

  • umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze,

  • skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia,

  • sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem

Jeśli jednak doprowadzisz do sytuacji, która będzie niebezpieczna dla Ciebie lub innych uczestników ruchu to egzaminator nie pozwoli Ci już dalej jechać a wynik Twojego egzaminu będzie negatywny.